سه‌شنبه ۱۳۹۰/۰۹/۲۹

به بهانه گرامي داشت روز حمل و نقل؛

آيين تقدير از فعالان عرصه صنعت حمل و نقل شهر قزوين برگزار شد

آيين تقدير از فعالان عرصه صنعت حمل و نقل شهر قزوين با حضور مسوولان استاني و شهري در مراسم گراميداشت روز حمل و نقل برگزار شد.

 

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري قزوين گفت: شهرداري‌ها مي‌توانند با حمايت دولت و دستگاه‌هاي ذير ربط سطح کيفي سيستم حمل و نقل را در کشور ارتقا دهند.
به گزارش روابط عمومي معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري قزوين، سيد مهدي يدي همدانيشهرداري قزوين در اين مراسم با بيان اينکه تاکنون زحمات و سرمايه گذاري‌هاي زيادي در صنعت حمل و نقل کشور شده است اما هنوز صنعت حمل و نقل کشور کم بازده مي‌باشد و نارضايتي شهروندان را به دنبال دارد، اضافه کرد: سيستم حمل و نقل کشورعلاوه بر پرهزينه بودن، هنوز از ايمني کافي برخوردار نيست.
معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري قزوين با اشاره به تاريخچه صنعت حمل و نقل در کشور گفت: صنعت حمل و نقل از زمان‌هاي گذشته بخش بزرگي از اقتصاد کشور را تشکيل مي‌داد و اين مهم نشان مي‌دهد که صنعت حمل و نقل نقش تاثيرگذاري را در اقتصاد کشور دارد.
همداني با بيان اينکه صنعت حمل و نقل در ايران مسيري پر فراز و نشيبي را پشت سر نهاده است و با اشاره به روز نامگذاري 26 آذر به عنوان روز حمل و نقل افزود: در 26 آذر 1362 امام (ره) فرماني در زمينه اعزام کاميون‌ها به بنادر جنوبي براي تخليه بارهاي وارداتي و مايحتاج مردم صادر کردند که با استقبال و همدلي گسترده صنف حمل و نقل مواجه شد و اين موضوع باعث شد علاوه بر گرامي داشت اين روز بتوانيم نيازها و مشکلات اين صنعت را مرور کنيم.
معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري قزوين به عوامل ضعف در سيستم حمل و نقل کشور پرداخت و ادامه داد: عدم استفاده شهروندان از سيستم الکترونيک باعث شده نرخ سفرهاي درون شهري همچنان بالا بماند و اين موضوع در قزوين در وضعيت نامطلوبي قرار دارد به طوري که سهم قزوين از سفرهاي درون شهري 8/1 در کشور است.
وي سهم استفاده از تاکسي در سفرهاي درون شهري قزوين را بين 60 تا 70 درصد، خودروهاي شخصي 33 درصد و اتوبوس را 21 درصد بيان وعنوان کرد: طبق برنامه پنجم توسعه بايد سهم استفاده از اتوبوس در سفرهاي درون شهري به 40 درصد مي‌رسيد.
همداني با تصريح اينکه سهم استفاده از اتوبوس در سفرهاي درون شهري در قزوين رو به رشد است، بيان کرد: با توجه به تلاش‌هاي انجام شده متاسفانه هنوز سطح ارايه خدمات به شهروندان در حمل و نقل عمومي مناسب نيستالبته اين ضعف مختص نحوه عملکرد دولت و شهرداري نيست، بلکه براي رفع اين مشکل نيازمند هماهنگي همه دستگاه‌هاي ذيرربط هستيم.
معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري قزوين با اشاره به مشکلات معابر سطح شهر افزود: سيستم شهرسازي همگام با علم نوين حمل و نقل رشد نکرده است و اين موضوع باعث شده در ارايه خدمات حمل و نقل عمومي موفق نباشيم.
وي استاندارد نبودن خودروهاي شخصي را از عوامل ضعف در سيستم حمل و نقل عمومي دانست و بيان کرد: سيستم حمل و نقل عمومي در کشور ما به گونه‌اي است که افراد سالمند و معلول نمي‌توانند از آن بهره ببرند، در حاليکه سيستم بايد به گونه‌اي باشد که همه اقشار جامعه بتوانند به راحتي از آن استفاده کنند.
همداني فرهنگ نامناسب، عدم کاربري زمين با سيستم حمل و نقل و متناقص بودن برخي از قوانين و مقرارت و مديريت ناکارآمد را از ديگر عوامل ضعف در سيستم حمل و نقل عمومي عنوان و بيان کرد: متاسفانه رتبه ايران در ايمني سيستم حمل و نقل در رده 171 قرار دارد، به طوري که سالانه در کشور 36 هزار نفر در تصادفات کشته مي‌شوند.
وي با بيان اينکه 27 درصد انرژي کشور در سيستم حمل و نقل مصرف مي‌شود، افزود: اين آمار ناکارآمدي سيستم حمل و نقل را نشان مي‌دهد که بايد برنامه ريزي جدي در اين زمينه شود.
همداني با اشاره به رشد صعودي توليد خودرو در کشور بيان کرد: جهان در حال تغيير است اگر برنامه‌ريزي نامناسب در سيستم حمل و نقل داشته باشيم در آينده شهروندان آسايش نخواهند داشت و بيشتر شهروندان وقت خود را رفت و آمد خواهند داشت.
وي با بيان اينکه درقزوين استفاده از دوچرخه در سيستم حمل و نقل تاريخ ديرينه دارد، بيان کرد: روزانه 7 درصد سفرهايدرون شهري در قزوين با دوچرخه انجام مي‌شود و قزوين در اين مهم جايگاه خوبي دارد اما باز هم بايد در اين زمينه بيشتر تلاش شود.
همداني ادامه داد: خسارت سيستم حمل و نقل در ايران بيش از بودجه عمراني است و اين حاصل ضعف در سيستم حمل و نقل است که مشکلات مالي و معنوي زيادي را به همراه دارد.
گفتني است؛ در پايان اين مراسم که توسط معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري قزوين برگزار شده بود از فعالان عرصه حمل و نقل با اهداي لوح تقدير و جوايز تجليل شد و همچنين از دانش آموزان موفق همراه پليس نيز تقدير شد.
همچنين از دانش آموزاني که در مسابقه کاريکاتوربرگزيده شده بودند با اهداي يک دستگاه دوچرخه تجليل و تقدير شد.
پايان پيام

 

تصاویر مرتبط